Rozwiązanie na zimę – rolety zewnętrzne

Rolety chroniące latem przed przegrzaniem pomieszczeń, mają swoje zastosowanie również w zimne dni. Chroniąc również pomieszczenia przed ucieczką ciepła, przynoszą oszczędności w postaci obniżenia rachunków za energię.

Ochrona przed nadmiernym wnikaniem promieni słonecznych do wnętrz jest podstawowym powodem, dla którego montujemy rolety zewnętrzne. Drugi to względy bezpieczeństwa – zewnętrzne osłony okien o właściwościach antywłamaniowych skutecznie chronią nas przed kradzieżami. Producenci rolet deklarują i na pewno wielu inwestorów miało okazję się o tym przekonać, że rolety redukują hałas z zewnątrz. Jednak rolety zewnętrzne zapewniają również izolację termiczną, zdecydowanie poprawiając bilans energetyczny budynku. W zimowe miesiące zamykane na noc osłony zewnętrzne okien pozwalają ograniczyć straty ciepła nawet o kilka procent. To, jak skuteczną barierą dla uciekającego przez okna ciepła będą rolety zewnętrzne, zależy m.in. od ich rodzaju i sposobu montażu.


Dlaczego rolety zewnętrzne chronią przed ucieczką ciepła

Zapobieganie stratom ciepła przez rolety jest możliwe dzięki temu, że pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna, która działa jak dodatkowa warstwa izolująca. Ten swego rodzaju izolator powoduje, że rolety zewnętrzne działają znacznie skuteczniej niż zasłony, żaluzje fasadowe czy okiennice. Dodatkowo, o czym często zapominamy, chronią one również przed zasypywaniem szyb śniegiem, a także silnymi podmuchami wiatru czy zacinającym deszczem. Szyba ma wtedy dodatkową ochronę nie tylko mechaniczną, ale też termiczną zapobiegającą dodatkowemu wychładzaniu jej powierzchni od zewnątrz. Rolety chronią też przed dokuczliwymi przeciągami, szczególnie wtedy, kiedy wietrzymy pomieszczenia poprzez otwieranie okien na „przestrzał”. Opuszczając lub podnosząc roletę, możemy sterować ilością powietrza dostającego się do zewnątrz. A jeśli rolety z listwami mają otwory wentylacyjne (perforacyjne), możemy wietrzyć pomieszczenie przy zasuniętym pancerzu.

Jakie rolety lepiej oszczędzają energię

Zimą rolety zewnętrzne zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, znacząco obniżając koszty jego ogrzewania nawet o 30% (niektórzy producenci rolet deklarują, że o 40%). Korzyści te można zwiększyć wybierając rolety „ocieplone”, np. wypełnione pianką poliuretanową. Dla domów energooszczędnych zaleca się rolety podtynkowe, które zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego budynku. Skrzynka górna w tego typu roletach jest całkowicie ukryta pod tynkiem i niewidoczna z obydwu stron (wewnątrz i od zewnątrz). Montaż tego typu rolet pomaga zniwelować mostki termiczne występujące dookoła okna. Klapa rewizyjna znajduje się w dolnej części skrzynki po stronie zewnętrznej, co ułatwia do niej dostęp przez serwisanta. Systemy podtynkowe rolet zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim do budynków wznoszonych od podstaw. Oczywiście najlepiej zaplanować zastosowania tego typu rozwiązań oraz sposoby ich montażu jeszcze na etapie projektowania budynku. Jednak można z powodzeniem stosować także w domach już istniejących – wymaga to jednak ingerencji w nadproże.
Rolety w zimie – sterowanie dopływem światła

Z punktu widzenia zagadnień energooszczędności i zysków oraz strat w pasywnym pozyskiwaniu energii słonecznej w ciągu dnia warto, żeby rolety były podniesione, szczególnie w słoneczny dzień – zyskamy ciepło od słońca, które jest źródłem darmowej energii słonecznej. Ma to szczególne znaczenie, gdy projekt domu przewiduje duże przeszklenia od mocno nasłonecznionej strony południowej. W nocy, gdy temperatura spada, a słońca nie ma, rolety w dużych przeszkleniach powinny być opuszczone.

Automatyczne sterowanie roletami przydatne także zimą

Dodatkowym elementem zwiększającym oszczędności na energii cieplnej może być automatyka sterująca otwieranie i zamykaniem rolet. Roletami można sterować w sposób klasyczny, czyli przyciskami na ścianie lub elektroniczny za pomocą np. smartfona lub tabletu. Największą zaletą sterowania radiowego jest możliwość zaprogramowania zamykania i otwierania rolet w powiązaniu z warunkami pogodowymi. Gdy jesteśmy poza domem, a temperatura gwałtownie spada lub nasilają się opady czy podmuchy wiatru, rolety zamykają się same, dodatkowo chroniąc wnętrze domu przed stratami ciepła.

Brak komentarzy

Post A Comment